Header Ads

Header ADS

Waec 2019 May/June TimeTable

Monday, 8th April, 2019
Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:20a.m.
Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
Marketing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Salesmanship 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.


Tuesday, 9th April, 2019
Machine Woodworking 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.

Tourism 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:20 a.m.
Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon
Mining 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:35 a.m.
Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.
Bookkeeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Store Keeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.


Wednesday, 10th April, 2019
Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 9:30 a.m. – 10:10 a.m.
Insurance 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.


Thursday, 11th April, 2019
Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:10 p.m.
Store Management 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Store Management 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.


Monday, 15th April, 2019
Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
Home Management 3 (Practical) Planning Session – 12.00pm – 1.00pm
Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2.00pm – 3.00pm


Tuesday, 16th April, 2019 to Friday, 10th April, 2019
Arabic 3 (Oral)
French 3 (Oral)
Physical Education 3 (Performance Test)
Clothing and Textiles 3 (Practical)
Foods and Nutrition 3 (Practical)
Home Management 3 (Practical)
Music 3B (Performance Test)
Date and time for each paper will be arranged by the Council.


Tuesday, 16th April, 2019
Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Basic Electricity 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Basic Electricity 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3.00pm – 4:45pm
Health Education 3 (Alternative to Practical Work)** – 3.00pm – 4:45pm


Wednesday, 17th April, 2019
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
Physical Education 2 (Essay) – 02:00 p.m. – 03:20p.m
Physical Education 1 (Objective) – 03:20p.m – 04:10p.m
Building Construction 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Building Construction 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.


Thursday, 18th April, 2019
Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40a.m. – 12:30 p.m
Woodwork 3 (Practical)** – 09:30am – 12:30am (1st Set)
Woodwork 3 (Practical)** – 1:00pm – 4:00pm (2nd Set)
Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.


Tuesday, 23rd April, 2019
Data Processing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m


Wednesday, 24th April, 2019
Home Management 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
Home Management 1 (Objective) – 10:30 p.m. – 11:30 a.m.
Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
Geography 3(Practical and Physical Geography) – 2:00 p.m. – 3:50 p.m.


Thursday, 25th April, 2019
Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon
Electronics 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 3:00 p.m.
Electronics 1 (Objective) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.


Friday, 26th April, 2019
Biology 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 11:10 p.m.
Biology 1 (Objective) – 11:10 a.m. – 12:00 p.m.


Monday, 29th April, 2019
Hausa 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Igbo 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Yoruba 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Computer Studies 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.


Tuesday, 30th April, 2019
Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 12:00 p.m. – 2:00
Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.


Thursday 2nd May, 2019
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25p.m. (2nd Set)
History 2 (Essay) – 2:00p.m. – 4:00 p.m.
History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.


Friday 3rd May, 2019
Literature-In-English 2 (Prose) – 9:30 a.m. – 10:45 a.m.
Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m – 11:45 a.m


Monday 6th May, 2019
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Auto Mechanics 2 (Essay) – 2:30 p.m. – 4:00 p.m.
Auto Mechanics 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.


Tuesday 7th May, 2019
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) – 30mins 09:30 a.m – 12:00 noon
Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) – 30mins 3:30p.m – 5:00 p.m.


Wednesday 8th May, 2019
Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
Visual Art 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Visual Art 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.


Thursday 9th May, 2019
English Language 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
English Language 3 (Oral)**/*** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.


Friday 10th May, 2019
Geography 2 (Essay) – 09:30a.m. – 11:30 a.m.
Geography 1 (Objective) – 11:30a.m. – 12:30 p.m.


Monday 13th May, 2019
Foods and Nutrition 2 (Essay) – 9:30a.m. – 10:45 a.m.
Foods and Nutrition 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.
Health Science 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
Health Science 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.
Health Education 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
Health Education 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.


Tuesday 14th May, 2019
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)
Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00p.m
Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m – 4:50 p.m.


Wednesday 15th May, 2019
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30a.m. (1st Set)
Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 p.m – 2:00 p.m. (2nd Set)
Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) – 2:00p.m. – 4:30 p.m.


Thursday 16th May, 2019
Mathematics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00pm
Mathematics 1 (Objective) – 3:00 p.m – 4.30 p.m.


Friday 17th May, 2019
Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Economics 1 (Objective) – 11:30am – 12:30 p.m.
Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
Basic Electricity 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
Basic Electricity 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.


Monday 20th May, 2019
Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 p.m – 12:20 p.m.
Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.


Tuesday 21st May, 2019
Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
Government 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.


Wednesday 22nd May, 2019
Civic Education 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.


Thursday 23rd May, 2019
Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
Computer Studies 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
Agricultural Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
Agricultural Science 1 (Objective) – 4:10 p.m. – 5:00 p.m.


Friday 24th May, 2019
Agricultural Science 3 (Practical) – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Agricultural Science 3 (Practical) – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
Building Construction 3 (Building Drawing and Essay) – 3:00 p.m. – 5:30 p.m.


Monday 27th May, 2019
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)


Tuesday 28th May, 2019
Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m.
Technical Drawing 2 (Essay)** – 2:00p.m. – 3:45p.m.
Technical Drawing 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.


Thursday 30th May, 2019
Visual Art 3B (Creative Design) – 09:30 a.m. – 12:30 a.m.
Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)
Arabic 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m
Arabic 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.
Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:00 p.m.


Friday 31st May, 2019
French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.




No comments

Powered by Blogger.